á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
8 listopada 2007 roku, w rocznicę przyjęcia Powszechnej Deklaracji na rzecz Demokracji, Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 15 września Międzynarodowym Dniem Demokracji. Z tej okazji chciałam przedstawić dwie części serii Książki Jutra.
Co to właściwie jest demokracja. Autorzy w uproszczony sposób, opowiadają o najważniejszych zasadach państwa demokratycznego. Demokracja przedstawiona jest tu jako plac zabaw, na którym każdy może bawić się w to, na co ma ochotę. Jednak jak w każdej grze, trzeba też stosować się do pewnych zasad i praw. Warto dzieciom uświadomić, że demokracja nie jest nam dana raz na zawsze. Istnieje wielewiele niebezpieczeństw, które mogą sprwić, że zniknie i zastąpi ją dyktatura.
Dyktatura jest jak dyktando… tak rozpoczyna się druga część Książek Jutra – Oto jestdyktatura. Krótkimi, celnymi opisami autorzy wprowadzają czytelnika w smutny, przerażający świat, w którym prawa człowieka nie są szanowane, a o wszystkim decyduje bardzo ważny pan, najdzielniejszy, najmądrzejszy, który mówi wszystkim, co należy robić.
Teksty ilustrują niezwykłe, mocne w wyrazie i przekazie obrazy: niepokojące, surrealistyczne kolaże Marty Piny (Co to właściwie jest demokracja) oraz sugestywne, karykaturalne, plakatowe ilustracje Mikaela Casal (Oto jest dyktatura).
W serii Książki Jutra ukazały się jeszcze dwie części: Klasy społeczne istnieją oraz Kobiety i mężczyźni.
Maria Twardowska-Hadyniak Biblioteka Kraków