á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
Książka Ludwika Bazylowa "Historia Mongolii" to szeroko zakrojone opracowanie dziejów tego fascynującego kraju, które obejmuje okres od czasów prehistorycznych aż po lata Mongolskiej Republiki Ludowej. Ze względu na datę wydania (1981), autor kończy swoją narrację na okresie socjalistycznym, nie wchodząc w wydarzenia późniejsze.
Bazylow szczegółowo opisuje nie tylko powstanie i rozwój Imperium Mongolskiego, (...) ale także losy mongolskich podmiotów zależnych po jego upadku. Interesująco przedstawia relacje chińsko-mongolskie, ukazując wzajemne zależności polityczne i kulturowe. Choć nie używa wprost terminu "okupacja", to jego analiza chińskiej dominacji w Mongolii pozwala czytelnikowi wyciągnąć własne wnioski na ten temat.
Autor poświęca również sporo miejsca opisywaniu okresu, w którym Mongolia "nawróciła się" na socjalizm. Ponad 100 stron książki dotyczy szczegółowych ustaleń Zjazdów Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej, co pokazuje, jak - zdaniem autora - bardzo ten etap historii Mongolii był znaczący. Bazylow opisuje także brutalne metody, jakimi partia eliminowała wpływy lamajzmu, religii dominującej w mongolskim społeczeństwie, co świadczy o silnym wpływie reżimu na życie duchowe i społeczne narodu.
Warto zauważyć, że nie jest to wada samej książki, ponieważ kontekst historyczny jej powstania – rok 1981 – sprawia, że opisuje ona wydarzenia zgodnie z ówczesnym punktem widzenia.
Książka dostarczyła mi szerszego spojrzenia na mongolskie państwo i jego lud, a także skłoniła do refleksji nad tym, jak wielkie imperium, które niegdyś władało prawie całą Azją, zaledwie kilka stuleci później nie było w stanie obronić swoich własnych, znacznie zmniejszonych granic. Bazylow podkreśla również, że czasem przyjęcie określonego systemu politycznego staje się koniecznością, co ma szczególne znaczenie w kontekście historii Mongolii.
Polecam tę książkę miłośnikom historii, którzy chcą zgłębić tematykę Mongolii i jej zawiłych dziejów. Dla osób szukających bardziej powierzchownej wiedzy, publikacja może wydać się zbyt szczegółowa.